Co to jest termopara? Do czego stosuje się tego typu urządzenia? Jakie rozróżniamy ich typy?

Elektronika w Twoim domu

Co to jest termopara? Do czego stosuje się tego typu urządzenia? Jakie rozróżniamy ich typy?

W szerokim użyciu jest bardzo dużo zaawansowanych urządzeń, z jakich istnienia czasem nie zdajemy sobie sprawy. Funkcjonowanie często opiera się na wcielenie w życie zasad chemii i fizyki, przez co czasami są to rzeczy dość trudne do zrozumienia.

termopara typu j

Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com
Co może być dobrym przykładem?
Dobry przykład to termopara, nazywana czasem termoelementem, do jakiego funkcjonowania wykorzystywana jest teoria Seebecka. To takie zjawisko termoelektryczne, które dzieje się na styku dwóch części zrobionych z różnych metali, kiedy te posiadają różne temperatury. Takie zjawisko wykorzystywane jest w przypadku termopary do pomiaru temperatur. Czasami także urządzenie takie służy do wytwarzania prądu o niższym napięciu. Istnieją różne rodzaje takich urządzeń, na przykład termopara typu k, której używa się do temperatur od – 200 stopni do 1200.
termopara typu k

Autor: Joe Miserendino
Źródło: http://www.flickr.com
także do tej samej grupy – pierwszej należy termopara typu J, która natomiast jest stosowana często w przetwórstwie tworzyw sztucznych. rozpiętość temperatur w przypadku termopary J jest trochę mniejszy i rozciąga się od minus 40 do 750 stopni. Tego typu urządzenia dzieli się na trzy grupy, z czego trzecia ma jeden z wyższych zakresów temperatur, do dwa tysiące dwieście stopni. To urządzenia wolframowo-renowe. Tego typu urządzenia służą do lokalnego mierzenia temperatury. Nie muszą posiadać one żadnego dodatkowego zasilania.

Ogromną ich zaletą jest bardzo duży zakres temperaturowy, co widać już choćby na podstawie takich dwóch powyższych typów urządzeń. Przy tym mało skomplikowana budowa oraz spora niezawodność powodują, iż urządzenia te są chętnie wykorzystywane w wielu sytuacjach.