Jakie spełnia zadania oświetlenie awaryjne w rozmaitych budynkach i obiektach w jaki sposób należy je projektować

Elektronika w Twoim domu

Jakie spełnia zadania oświetlenie awaryjne w rozmaitych budynkach i obiektach w jaki sposób należy je projektować

O tym, jak istotną rolę spełnia światło w naszym życiu najczęściej się przekonujemy, jak go braknie. O ile jednak wyłączenie prądu jak siedzi się w mieszkaniu może ewentualnie wymusić konieczność zapalenia jakiejś świeczki, to zdarzają się przypadki, kiedy jego brak może być dużym zagrożeniem.

Tak może być przykładowo, gdy z powodu pożaru albo innego zdarzenia trzeba szybko wyprowadzić ludzi z jakiegoś budynku, a zasilanie zostało odcięte. W ciemności mogłoby dość do rozmaitych wypadków czy zaginięć, a to zakończyć by się mogło nawet jakąś tragedią. Z tego też powodu trzeba zadbać o dobre oznaczenie dróg ewakuacyjnych i stref niebezpiecznych na wypadek braku zasilania. Najczęściej stosuje się do tego zasilanie awaryjne, znane też po niemiecku jako notlicht – patrz na fluchtwegbeleuchtung.
Komputery z serii VAIO E 11

Autor: Sony
Źródło: Sony
przestrzeń kosmiczna

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawową rolą takiego zasilania jest doświetlenie miejsc na wypadek odcięcia prądu w budynku i tym samym umożliwienie orientacji w środku. Przepisy bardzo precyzyjnie definiują parametry, jakie powinno tego typu fluchtwegbeleuchtung spełniać, i w czasie projektowania instalacji trzeba je respektować. Dobrym pomysłem jest zrobienie tego typu projektu we współpracy z osobami odpowiedzialnymi za ochronę przeciwpożarową, bowiem takie zasilanie jest ważnym elementem bezpieczeństwa również w tej kwestii. Obecnie w ofercie znajduje się bardzo dużo modułów i opraw służących do tego celu – więcej o notlicht.

Mają one odpowiednią budowę i spełniają wszystkie wymagane normy związane z bezpieczeństwem, dlatego też używać ich można w wielu różnych miejscach.